Дисципліна: Історія української та світової видавничої справи

Мета навчальної дисципліни: вивчення історії світової видавничої справи від виникнення писемності, зародження рукописних шкіл, вивчення шедеврів давнього письма та письма епохи середньовіччя, винайдення друкарського верстата та розповсюдження друкарства у світі, розвиток видавничої справи, зародження періодичних видань, сучасний стан видавництв у світі.

Отже, головною метою стає вивчення історії світової видавничої справи у контексті подвійного розвитку книгарства у світі – і як матеріальної складової, і як духовної та культурної спадщини людства.

Завдання навчальної дисципліни:

- простежити історичні витоки та суспільно-політичні передумови розвитку писемництва та рукописання в світі;

- виокремити основні етапи становлення та розвитку друкарства;

- дослідити вплив суспільно-політичних обставин на друкарську справу та інші видавничі процеси;

- висвітлити обставини побутування випущених у різні історичні епохи знакових за змістом і оформленням видань, їх вплив не лише на окремих особистостей, й на суспільні процеси, що відбувалися під впливом такого побутування в конкретну історичну епоху;

- надати студентові можливість опрацювати та освоїти певний масив джерельних та документальних текстів, в якому історія світової видавничої справи базується, переважно, на архівному матеріалі.

Результати навчання за навчальною дисципліною:

- основні історичні етапи та провідні осередки розвитку друкарства в світі та Україні;

- визначні пам’ятки світової видавничої справи – рукописні та друковані книги, що найбільше вплинули на суспільну свідомість та цивілізаційний поступ людства;

- основні віхи та особливості діяльності визначних видавців, редакторів, друкарів;

- проблемно-тематичний репертуар книговидання, що найбільше був витребуваним серед читачів у різні історичні епохи;

- фундаментальні дослідження з історії видавничої справи зарубіжних та українських дослідників.

- оперувати поняттями та термінами з історії видавничої справи;

- використовувати досвід кращих попередників фаху в структуруванні та редагуванні сучасних видань;

- узагальнювати пізнавальні й повчальні факти з історії видавничої справи;

- самостійно й результативно проводити бібліографічний пошук необхідних видань у бібліотечній та електронній базах даних.

Видавнича справа Східної і Центральної Європи ХІХ століття (на приклада України, Польщі, Білорусі та Росії. Книговидавнича галузь у Західній Європі ХІХ століття (на прикладах Великої Британії, Франції та Німеччини). Видавничий комплекс Сполучених Штатів Америки та Канади ХІХ століття. Книговидавнича галузь у Західній Європі у кінці ХІХ століття. Вплив науково-технічного прогресу на друкарську справу у кінці ХІХ початку ХХ ст. Внутрішня структура та оздоблення видань. Міжнародні книжкові ярмарки і форуми. Сучасний стан світового книговидання. Видавнича справа у країнах Сходу.

Види робіт: семінар (дискусія), реферат, комплексно-кваліфікаційне завдання (тест).