Дисципліна: Казначейська справа

У період реформування економіки постали питання ефективного управління державними коштами, спрямуванням їх на першочергові потреби держави. Світовий досвід свідчить, що найбільш ефективним є використання бюджетних коштів шляхом створення нової фінансової структури з налагодженим механізмом виконання Державного бюджету у вигляді Державного казначейства. Саме це й обумовлює важливість вивчення дисципліни “Казначейська справа”.

Програма нормативної навчальної дисципліни «Казначейська справа» складена відповідно до освітньо-професійної програми підготовки молодшого спеціаліста спеціальності «Фінанси, банківська справа та страхування».

Мета дисципліни полягає у формуванні цілісної системи знань студентів щодо теорії та практики організації й функціонування казначейства, взаємодії казначейства з фінансовими службами держави, дослідження значення та ролі Державного казначейства України у системі державних та місцевих фінансів, здійсненні економічної політики держави та суб’єктів господарювання при управлінні державними та місцевими фінансами.

Завдання курсу: отримання студентами поглиблених знань з питань організації казначейського обслуговування бюджетів, платіжної системи виконання бюджетів, касового виконання державного та місцевих бюджетів за видатками та доходами, ознайомитися зі звітністю про виконання бюджетів та контролем у системі казначейства.

Предметом навчальної дисципліни є вивчення сукупності відносин, що виникають при виконанні доходів і видатків бюджетів через органи Державного казначейства.

Міждисциплінарні зв’язки: дисципліна «Казначейська система» є складовою блоку нормативних навчальних дисциплін (дисциплін професійної та практичної підготовки) для підготовки студентів за спеціальністю 072 «Фінанси, банківська справа та страхування». Вона базується на знаннях отриманих з таких навчальних дисциплін, як «Гроші і кредит», «Фінанси», «Банківська система», «Бюджетна система», «Податкова система», а отримані знання будуть використовуватись у подальшому при вивченні таких дисциплін: «Формування місцевих бюджетів», «Фінансовий менеджмент», «Ринок фінансових послуг».

Дисципліна «Казначейська справа» сприяє засвоєнню знань з теоретичних та практичних аспектів формування, розподілуі використання фінансових ресурсів, засад фінансової політики держави і механізму її реалізації, сфер та ланок фінансової системи. Важливим є також ознайомлення із фінансами суб’єктів господарювання та домогосподарств, фінансового та страхового ринків. Необхідними складовими дисципліни є основи фінансового менеджменту, фінансової безпеки держави та міжнародних фінансів. Курс заплановано в ключі цілеспрямованої роботи над вивченням спеціальної літератури, активної роботи на лекціях та під час практичних занять, курсової та самостійної роботи. Вимоги до знань та умінь визначаються галузевими стандартами вищої освіти України.

За результатами вивчення дисципліни студенти повинні

- історію становлення та розвитку Державної казначейської служби України-характеристику правових основ діяльності ДКСУ;

- характеристику бюджетних повноважень державного казначейства;

- бюджетну класифікацію та її нормативно-правове забезпечення;

- особливості функціонування платіжної системи виконання бюджету в Україні;

- особливості виконання державного бюджету за доходами, видатками та операціями з надання й повернення кредитів-структуру напрямів та завдань казначейського обслуговування місцевих бюджетів;

- теоретичні основи управління державним боргом;

- основи бухгалтерського обліку і звітності в системі Казначейства-характеристику завдань, напрямів та методів контролю у системі Казначейства.

- проводити дослідження фінансового стану та ефективності функціонування системи казначейства;

- аналізувати методи управління фінансами та контролю з боку органів казначейства;

- здійснювати аналіз формта методів розрахунків у системі казначейства;

- користуватися спеціальними нормативно-правовими документами, що регламентують функціонування системи казначейства.

Змістовний модуль 1.

Тема 1. Становлення та розвиток державного казначейства України.

Тема 2. Організаційні основи та правовий статус діяльності державного казначейства України.

Тема 3. Державне казначейство України – повноважний учасник бюджетного процесу.

Тема 4. Бюджетна класифікація.

Тема 5. Платіжна система виконання бюджетів.

Тема 6. Інформаційно-технічне забезпечення казначейської системи виконання бюджетів.

Змістовний модуль 2.

Тема 7. Казначейське виконання державного бюджету за видатками.

Тема 8. Касове виконання державного бюджету за доходами.

Тема 9. Казначейське обслуговування місцевих бюджетів.

Тема 10. Казначейське обслуговування позабюджетних фондів.

Тема 11. Бухгалтерський облік як основа інформаційного забезпечення виконання бюджетів.

Тема 12. Звітність про виконання бюджетів.

Тема 13. Контроль у системі державного казначейства.

Тема 14. Управління державним боргом.

Тема 15. Казначейство зарубіжних країн.