Дисципліна: Контроль та керування хіміко-технологічними процесами

Автоматизація виробництва покликана корінним чином змінити робочі місця, зробити працю більш продуктивною, творчою, привабливою. На сучасному виробництві від оператора вимагаються знання не лише технології та обладнання, але й автоматичних пристроїв контролю та керування: від найпростіших приладів до керівних обчислювальних машин. Оператор повинен уміти за показами вимірювальних приладів “бачити” хід технологічного процесу, за необхідності вмішуватися в роботу автоматичних регуляторів, усувати найпростіші несправності. Все це неможливо без знання основних принципів керування технологічними процесами, особливостей будови та експлуатації приладів, регуляторів та інших засобів автоматизації. Вивчення всіх цих питань передбачається в курсі контролю та керування хіміко-технологічними процесами.

Мета вивчення дисципліни: формування теоретичних знань і практичних навичок стосовно методів, правил, стандартів та технічних засобів автоматизації і керування хіміко-технологічними процесами; розуміння основ автоматичного управління хіміко-технологічними процесами; проектування, розробки та обслуговування сучасних систем та засобів управління хіміко-технологічни­ми процесами.

Завдання вивчення дисципліни: формування в студентів теоретичних та практичних знань щодо методів вимірювань фізичних величин та визначення точності вимірювань, стандартів та технічних засобів автоматизації й керування хіміко-технологічними процесами; формування вмінь проектування, розробки та обслуговування сучасних систем та засобів управління хіміко-технологічни­ми процесами

У результаті вивчення навчальної дисципліни студент повинен

- основні методи та засоби автоматичного контролю та управління хіміко-технологічними процесами;

- знати сучасні експериментальні методи роботи в лабораторних умовах, мати навички роботи із сучасною апаратурою;

- міжнародну систему одиниць;

- види і методики вимірювань;

- засоби вимірювальної техніки;

- теоретичні основи методів вимірювання основних параметрів речовин;

- статистичні характеристики похибок засобів вимірювання;

- будову та функції основних вимірювальних приладів

- мати знання, уміння і практичні навички в галузі проектування, створення та управління автоматизованими системами управління хімічними процесами та технологіями;

- методологію розробки, організації та оцінки результативності роботи хімічних підприємств.

- творчо використовувати загальнонаукові та загально-інженерні знання з дисципліни для керування процесами хімічної промисловості з використанням сучасних технологій, обладнання, приладів та комплексів, приймати на цій основі оптимальні рішення;обробляти результати аналізу (статистичним методом);

- розраховувати похибки вимірювань;

- виконувати спостереження і вимірювання;

- вибирати і використовувати засоби вимірювальної техніки;

- застосовувати методи вимірювання; оцінювати точність вимірювань;

- здійснювати пошук та кваліфіковано застосовувати нормативно-технічну документацію зі стандартизації та сертифікації, дотримуватися її вимог.

- розраховувати похибки вимірювань та статистичні характеристики засобів вимірювань;

- користуватися простими приладами для вимірювання параметрів речовин;

- застосовувати одержані знання з контролю та керування хіміко-технологічними процесами при вирішуванні суто конкретних задач у своєму професійному напрямку

Тема 1. Класифікація АСР.

Тема 2. Характеристики та моделі елементів та систем.

Тема 3. Типові математичні моделі структури потоків в апаратах.

Тема 4. Якість процесів управління.

Тема 5. Аналогові регулятори.

Тема 6. Устаткування дистанційної передачі.

Тема 7. Основні задачі и способи первинної обробки інформації в АСУ ТП.

Тема 8. Системи дистанційної передачі та пристрої зв’язку з об’єктом.

Тема 9. Системи автоматичного регулювання.

Тема 10. Методи та функції управління технологічними процесами.

Тема 11. Автоматизовані системи управління технологічним процесом.

Тема 12. Обчислювальні системи цеху, підприємства.

Тема 13. Розробка АСУ ТП в інструментальному середовище SCADA.

Види робіт: лекції, лабораторні заняття, модульні контрольні роботи, індивідуальна та самостійна робота, підготовка до екзамену, екзамен.