Дисципліна: Надійність, діагностика та експлуатація комп'ютерних систем

Мета навчальної дисципліни: познайомити студентів із основами теорії надійності технічних об’єктів, зокрема, з питаннями забезпечення надійності апаратури та програмних засобів комп’ютерних систем, дати практичні навички, що необхідні для оцінки і розрахунку показників надійності та побудови складних систем із високим рівнем надійності.

Результати навчання за навчальною дисципліною:

-         як оцінити кількісні показники надійності комп’ютерних систем, забезпечити потрібний рівень надійності систем зі складною структурою на всіх етапах їх життєвого циклу;

-         використовувати основні принципи тестового діагностування для встановлення технічного стану цифрових систем.

РОЗДІЛ 1.

1.1. Вступ. Надійність та її роль у забезпеченні ефективності технічних систем. Основні поняття теорії надійності. Наслідки ненадійності. Причини ненадійності. Забезпечення надійності на різних етапах життєвого циклу технічної системи.

1.2. Показники надійності. Імовірносний характер показників надійності. Функціональні та кількісні показники надійності.

1.3. Експериментальне визначення показників надійності.

1.4. Методика розрахунку надійності у випадку, коли відмова будь-якого елемента призводить до відмови усієї системи.

1.5. Структурна надійність.

1.6. Метод статистичного моделювання для оцінки надійності систем зі складною структурою.

1.7. Забезпечення потрібного рівня надійності комп’ютерних систем.

1.8. Резервування – основний метод підвищення надійності.

1.9. Відмовостійкі комп’ютерні системи та оцінка їх надійності.

1.10. Надійність програмного забезпечення.

1.11. Деякі питання експлуатаційної надійності.

1.12. Економічні питання надійності.

1.13. Організаційні питання надійності.

РОЗДІЛ 2.

2.1. Вступ. Тестування, контроль, діагностика. Технічна діагностика та її роль у забезпеченні ефективного виробництва та експлуатації обчислювальної техніки, підвищення ії надійності. Основні задачі технічної діагностики цифрових схем та систем. Основні напрямки в діагностуванні: тестове та функціональне діагностування. Стан діагностики на сучасному етапі та перспективні напрямки розвитку діагностування обчислювальних систем.

2.2. Тестове діагностування.Типи несправностей. Клас логічних несправностей. Керованість, спостерігованість, тестованість – невід’ємні властивості цифрових схем.

2.3. Проєктування контролепридатних та легкотестованих цифрових схем.

2.4. Функціональне діагностування цифрових схем.

2.5. Діагностування елементів мікропроцесорних систем.

2.6. Діагностування у багатомодульних обчислювальних системах.

Види робіт: лекційні заняття, практичні заняття, модульні контрольні роботи, самостійна робота студентів.