Дисципліна: Небезпечні природні процеси та захист довкілля

Мета навчальної дисципліни: формування у студентів фундаментальних уявлень про небезпечні природні явища, стихійні лиха і катастрофи, особливості виникнення природних катастроф і небезпечних природних процесів та їх розвитку в умовах впливу різних екологічних чинників, оцінки впливу на навколишнє середовище небезпечних природних явищ та захисту довкілля.

Результати навчання за навчальною дисципліною:

- сформувати уявлення про небезпечні природні явища, стихійні лиха і катастрофи;

- розглянути особливості дії внутрішніх і зовнішніх абіотичних сил і їх вплив на прояв і розвиток небезпечних природних процесів і природних небезпек;

- класифікувати природні небезпеки;

- оцінювати наслідки природних небезпек;

- дослідити фізико-географічні характеристики Землі, океанів і континентів як систем навколишнього середовища;

- розглянути причини зміни навколишнього середовища та його складових: характеристики літосфери як частини географічної «оболонки» Землі;

- розглянути природні небезпеки, які відбуваються в літосфері (вивітрювання, ерозія, зсуви, селеві потоки, тектоніка плит);

- характеризувати метеорологічні процеси і явища як природні небезпеки, проводити передбачення і прогнозування метеорологічних небезпек, ураганів, пилових бурь, торнадо, тайфунів; гідросфери – поверхневі і підземні води, цунамі, паводки, повені;

- визначити географічні регіони України в зоні ризику природних пожеж, землетрусів, цунамі, вулканів, зсувів, паводків, ураганів, торнадо, імпактних небезпек.

Тема 1.    Поняття небезпечних природних явищ, стихійних лих і катастроф. Внутрішні і зовнішні сили небезпечних природних процесів і природних небезпек.

Тема 2.    Класифікація природних небезпек. Наслідки природних небезпек. Фундаментальні концепції, які встановлюють філософську основу для вивчення природних небезпек.

Тема 3.    Характеристика Землі, океанів і континентів як систем навколишнього середовища. Характер та причини зміни навколишнього середовища.

Тема 4.    Загальні характеристики літосфери як частини географічної «оболонки» Землі. Природні небезпеки, які відбуваються в літосфері.

Тема 5.    Поняття вивітрювання і схилових процесів. Фактори впливу на вивітрювання і схилові процеси.

Тема 6.    Загальна характеристика атмосфери як складової частини географічної «оболонки» Землі. Основні природні небезпеки, які відбуваються в атмосфері.

Тема 7.    Загальна характеристика гідросфери як складової частини географічної «оболонки» Землі. Природні небезпеки, викликані діяльністю підземних вод. Поверхневі води та небезпеки, викликані їх діяльністю.

Тема 8.    Льодовикова ерозія. Які небезпеки з цим пов’язані? Вітрова ерозія. Які небезпеки з цим пов’язані?

Тема 9.    Теорія тектоніки плит. Континентальний дрейф. Які небезпеки пов’язані з цим? Позаземні уламки як джерела географічних змін і небезпек космічного характеру.

Тема 10.     Способи прогнозувати імпактні події. Мінімізація імпактної небезпеки. Характеристики землетрусу як природної небезпеки.

Тема 11.     Наслідки землетрусу. Вивчення та прогнозування землетрусів. Зв’язки між землетрусами та іншими природними небезпеками.

Тема 12.     Характеристика цунамі як природної небезпеки. Характеристика вулкану як природної небезпеки. Наслідки виверження вулкану. Мінімізація небезпеки вулканічних вивержень. Зв’язки між вулканами та іншими природними небезпеками.

Тема 13.     Мінімізація небезпеки зсувів. Зв’язки між зсувами та іншими природними небезпеками. Класифікація схилових процесів. Зсуви. Сприйняття та пристосування дозсувних процесів.

Тема 14.     Характеристика повені як природної небезпеки. Основні методи захисту від повені. Взаємодія людини з повенями. Мінімізація небезпек повені.

Тема 15.     Характеристики метеорологічних процесів і явищ як природних небезпек. Передбачення і прогнозування метеорологічних небезпек.

Тема 16.     Мінімізація впливу циклонів та ураганів. Характеристики торнадо як природних небезпек. Пристосування до суворих погодних небезпек.

Тема 17.     Лісові пожежі як природні небезпеки. Мінімізація небезпек лісових пожеж.

Тема 18.     Географія імпактних структур і ударних кратерів в Україні. Сейсмічно активні зони в Україні. Вулканізм в Україні. Грязьові вулкани в Карпатах і Криму. Географічні райони з ризиком зсувних процесів.

Тема 19.     Селеві потоки, снігові лавини, селеві лавини як небезпечні схилові процеси. Їх географічне поширення в нашій країні. Зони ризику паводків в Україні: суховії, посухи, пилові бурі.

Тема 20.     Урагани, шквали і вихори як небезпечні метеорологічні явища, сильні тумани, хуртовини, льоди, морози в Україні. Географічні регіони в Україні в зоні ризику природних пожеж, землетрусів, цунамі, вулканів, зсувів, паводків, ураганів, торнадо, імпактних небезпек.

Тема 21.     Роль взаємодії природних та антропогенних природних і антропогенних чинників у формуванні несприятливих екологічних ситуацій.

Види робіт: лекції, практичні заняття, самостійне опрацювання матеріалу, виконання індивідуальних завдань, виконання завдань для самоперевірки, виконання модульних контрольних робіт, складання заліку.