Відкритий міжнародний університет розвитку людини «УКРАЇНА»
Перемикач режиму перегляду сайту
Збільшений розмір шрифту Великий розмір шрифту Нормальний розмір шрифту
Чорно-білий В сірих відтінках Синьо-голубий
Нормальний режим
+38-067-406-53-92
Приймальна комісія
відділ оргроботи
+38-067-503-64-52
+38-067-328-28-22
Viber відділу обліку
+38-067-500-68-36
Київ, вул. Львівська, 23 office@uu.ua

Дисципліна: Практикум з української мови у ЗМІ

Кількість годин (кредитів ЄКТС): 90 (3)

 

Мета навчальної дисципліни: допомогти майбутнім журналістам грамотно використовувати лексичні та фразеологічні багатства української літературної мови, ґрунтовно засвоїти мовні норми вимови і наголосу, слововживання й побудови висловів, удосконалити та збагатити індивідуальний словник.

 

Завдання навчальної дисципліни:

- навчити студентів грамотно, творчо викладати думки в усній та писемній формах, сприяти якісному вивченню специфіки мовлення ЗМІ, усвідомленню місії комунікативної, репрезентативної та культуроносної функцій української мови в засобах масової інформації;

- закріпити теоретичні знання студентів з мови, поглибити розуміння критеріїв та шляхів опанування мистецтвом мовлення, ознайомити з довідковою літературою з цих проблем;

- привернути увагу до способів удосконалення термінологічної компетентності, опрацювання нових слів і словосполучень, вільного спілкування усною та писемною літературною мовою в усіх сферах діяльності журналіста.

 

Результати навчання за дисципліною:

знати:

- функції фахової мови;

- мовленнєвий етикет;

- умови формування і функціонування літературної мови;

- становлення українського правопису і його сучасні проблеми;

- орфоепічні, акцентуаційні, орфографічні, лексико-фразеологічні норми.

 

вміти: вільно послуговуватися синонімами, омонімами, антонімами, паронімами у мові ЗМІ, фразеологізмами у журналістських текстах, словотвірними, морфологічними нормами сучасної української літературної мови.

 

Зміст дисципліни (тематика):

Мова і мовлення. Роль мови в житті суспільства. Функції фахової мови. Мовний етикет. Сучасна українська літературна мова: формування і функціонування літературної мови. Національна і державна мови. Становлення українського правопису і його сучасні проблеми. Орфоепічні та акцентуаційні норми. Орфографічні мовні норми. Походження, творення та вживання власних назв. Лексико-фразеологічні норми. Лексикологія. Лексикографія. Особливості вживання синонімів, омонімів, антонімів, паронімів у мові ЗМІ. Фразеологізми. Професійна фразеологія у журналістських текстах. Словотвірні норми. Морфологічні норми. Прислівники та слова категорії стану в українській мові. Службові частини мови.

 

Види робіт: індивідуальне творче завдання.