Дисципліна: Практикум з української мови у ЗМІ

Кількість годин (кредитів ЄКТС): 180 (6).

Мета навчальної дисципліни: подати науково обґрунтований погляд на українську мову як на довершену поліфункційну систему та допомогти студентам засвоїти основні поняття з практикуму з української мови й оволодіти нормами сучасної літературної мови; прищепити чуття естетики мовлення, вміння працювати над словом.

Завдання курсу:

-озброїти студентів, майбутніх журналістів та редакторів, теоретичними знаннями про норми української літературної мови;

-здійснити науковий опис лексичної та граматичної систем української мови;

-набути знання про особливості побудови тексту, його структурування, правила пунктуації;

-забезпечити оволодіння комунікативними нормами сучасного українського мовлення.

Результати навчання за навчальною дисципліною:

- термінологічний апарат з проблеми;

- типи граматичного опису в межах функційно-граматичних досліджень мовлення;

- випадки порушення орфографічних та орфоепічних норм;

- помилки під час використання дієприкметникових та дієприслівникових зворотів;

- функції і форми мовлення;

- синонімію прийменникових конструкцій, сполучників;

- типи граматичного зв’язку у словосполученні та реченні української мови;

- основні ознаки та типи простих і складних речень.

- орієнтуватись у проблемі класифікації різних мовних одиниць;

- ґрунтовно характеризувати лексичні, семантичні та фонетичні явища під час мовленнєвої діяльності;

- виявляти і досліджувати лексико-граматичні та граматичні категорії іменників, семантичні групи прикметників, синтаксичні зв’язки числівників та інших частин мови в різних контекстах;

- аналізувати речення щодо характеру предикативних основ, формального ускладнення, кількості предикативних груп;

- правильно оцінювати стилістичні можливості мовних засобів;

- конструювати стилістично довершені тексти, уміти вдосконалювати своє і чуже мовлення.

Мова та її функції. Мова і національна картина світу. Питання походження національної мови. Орфоепія української мови. Орфографія української мови. Лексика та фразеологія української мови. Морфологічні явища української мови. Службові частини мови. Синтаксичні процеси української мови. Мовний етикет. Мовна культура.

Види робіт: повідомлення, письмові творчі роботи, тестові завдання.