Дисципліна: Редагування навчальної, енциклопедичної та довідкової літератури

Кількість годин (кредитів ЄКТС): 180 (6).

Мета навчальної дисципліни: ознайомлення студентів із тенденціями і проблемами сучасного українського та європейського освітнього простору, зокрема з підготовкою та виданням навчальної та довідкової літератури для дошкільних, загальноосвітніх і вищих навчальних закладів, а також підготовка студентів до роботи у видавництвах, які спеціалізуються на виданні навчальної та довідкової літератури.

Основні завдання вивчення дисципліни:

- ознайомити студентів із ринком навчальних та довідкових видань в Україні;

- визначити проблеми створення і підготовки до друку навчальної та довідкової літератури;

- допомогти опанувати методику аналізу видань;

- дати студентам комплекс знань із основних етапів редагування навчальних і довідкових видань;

- ознайомити студентів із особливостями художньо-технічного оформлення навчальних та довідкових видань.

Результати навчання за навчальною дисципліною:

- нормативну базу навчальних видань (закони, накази Міністерства освіти і науки тощо);

- видавничі стандарти, що стосуються видання навчальної та довідкової літератури;

- основні терміни і визначення, якими користуються у видавничій практиці;

- нові тенденції у створенні навчальної та довідкової літератури;

- вимоги до мови і стилю навчальних та довідкових видань, художньо-ілюстративного оформлення;

- типові помилки у навчальних та довідкових виданнях.

- систематизувати і професійно опрацьовувати спеціальну літературу з редагування;

- створювати концепцію якісного навчального та довідкового видання;

- здійснювати критичний аналіз навчальних та довідкових видань різних видів;

- писати редакційний висновок;

- редагувати навчальну та довідкову літературу для різної вікової та читацької аудиторії.

Історія формування навчальної літератури та сучасний стан її видання. Основні завдання та функції сучасної навчальної літератури. Типологія навчальної літератури. Підручник як основний вид навчальних видань. Державна політика у сфері підготовки, випуску й розповсюдження навчальних видань. Методика роботи редактора над підготовкою навчальних видань. Опрацювання текстового і зображального матеріалу авторського оригіналу. Літературне редагування. Особливості підготовки навчальних видань для загальноосвітньої школи. Сучасні вимоги до шкільних підручників. Навчальна література для системи професійно-технічної освіти. Робота редактора над підготовкою видань для вищих навчальних закладів. Видання для дошкільної та позашкільної освіти: особливості редакторського опрацювання. Типологія довідкових видань. Основні вимоги до редагування довідкової літератури. Редагування енциклопедичної статті. Особливості роботи редактора зі словниками та довідниками.

Види робіт: семінар (дискусія), письмова робота, творче завдання (виготовлення зразка одного з видів навчальних чи довідкових видань), комплексно-кваліфікаційне завдання (тест).