Дисципліна: Вступ до спеціальності та студентська наука

Мета навчальної дисципліни: познайомити студентів із основними поняттями та термінологією науки інформатики.

Завданя навчальної дисципліни: дати загальні уявлення про всі аспекти інформатики: обчислювальної техніки, програмного забезпечення, технології обробки інформації, комп'ютерних систем та мереж. Таке уявлення допоможе студентові при наступному вивченні спеціальних дисциплін, точніше з'ясуванні їх важливості та місця в загальній проблемі комп'ютерних технологій.

В курсі освітлюється історія та еволюція основних ідей і методів інформатики, її сучасне становище, перспективи розвитку та роль у технічному прогресі суспільства.

В системі підготовки фахівців дисципліна займає важливе місце, оскільки вона формує науково-технічний світогляд інженера.

Навчальна дисципліна відноситься до циклу професійно-орієнтованих дисциплін. Вивчення дисципліни потребує наявності у студентів основних знань із загальноосвітньої шкільної програми. Комплекс знань, що формується цією дисципліною, відноситься до засад фахової підготовки. Обсяг дисципліни складає 36 годин лекційних занять.

Результати навчання за навчальною дисципліною:

- визначення інформації та ії властивостей;

- основні принципи дискретного кодування інформації;

- архітектурні принципи фон-Неймана;

- характеристики та призначення основних пристроїв ЕОМ;

- призначення та параметри комп’ютерних мереж;

- структуру та призначення програмного забезпечення;

- етапи розвитку обчислювальної техніки та інформатики.

- користуватися двійковою системою обчислення;

- робити кваліфікований вибір технічних та програмних засобів;

- користуватися прикладними програмами пакету «Офіс».

Електронні дискретні пристрої

Системи числення. Двійкові числа. Операції над двійковими числами. Формати зображення чисел. Фізичне відображення двійкових символів. Електронні елементи пам'яті. Елементарні функції математичної логіки. Деякі приклади реалізації базових функцій. Тригер в умовних позначеннях. Функції Шеффера і Пірса. Міжнародні умовні позначення. Напівсуматор. Зсувний регістр. Суматор. Електронний годинник. Елементна база електронних машин. Майбутнє в нанотехнологіях.

Наука інформатика

Інформація. Основні властивості інформації. Дві форми відображення інформації. Кодування інформації. Вимірювання інформації. Інформатика як нова наука. Загальний підхід. Інформаційні технології. Інформаційні ресурси. Основні ознаки інформаційного суспільства. Електронна готовність України – е-Україна. Приклади застосувань. Авторське звернення.

Поняття про архітектуру комп’ютера

Типи сучасних комп'ютерів. Функції та основні функціональні вузли комп'ютера. Фон-Нейманівська архітектура. Алгоритмічна універсальність. Шинна архітектура. Набір мікросхем chipset. Шини даних і адреси.

Багаторівнева пам'ять комп’ютера

Багаторівнева пам’ять комп’ютера. Типи пам'яті. Регістрова пам’ять. Оперативна пам'ять. КЕШ-пам'ять. Постійна пам'ять. Зовнішня пам’ять. Пам'ять на магнітних дисках. Пам'ять на оптичних дисках. Накопичувачі на мікросхемах флеш-пам’яті. Віртуальна пам'ять.

Процесори

Структура мікропроцесора. Найважливіші характеристики. Архітектурні особливості мікропроцесора. КЕШ-пам'ять процесора. Рівень архітектури набору команд процесора. Типи машинних команд. Інтегральні схеми процесора. Паралельні архітектури. Мікропроцесори фірми Intel. Покоління мікропроцесорів.

Зовнішні пристрої ЕОМ

Технології оперативного відображення інформації. Як працює електронно-проміневий монітор. Рідинно-кристалеві монітори. Плазмені дисплеї. Органічні світлодіоди. Апаратне прискорення графічних функцій. Цифровий папір. Принтери. Плотери. Комп’ютерна мишка.

Комп’ютерні мережі

Засоби зв’язку. Цифровій канал зв’язку. Багатотермінальні системи – прообраз мережі. Поява глобальних мереж. Локальні мережі. Типи КС. Переваги використання мереж. Проблеми використання мереж. Топологія мереж. Лінії передач. Мережеве програмне забезпечення. Стандартизація в комп'ютерних мережах. Протокол передачі даних. Ethernet – приклад стандартного вирішення мережевих проблем. Глобальні мережі.

Програмне забезпечення

Класифікація програмного забезпечення. Системне програмне забезпечення. Поняття операційної системи. Координація операційною системою дій ЕОМ. Стисла характеристика основних операційних систем. Прикладне програмне забезпечення. Поняття про мови програмування. Пакети прикладних програм.

Покоління обчислювальних машин

Механічні обчислювальні машини. Етапи розвитку електронних обчислювальних машин. Перше покоління (1945-55 рр.). Друге покоління (1955-65 рр.). Четверте і п’яте покоління. Людино-машинний інтерфейс. Причини успіху персональних комп’ютерів. Архітектура типової системи ПК. Ринок ЕОМ та його сектори. Кластери. Grid-технології. Комп’ютери загального призначення. ТОП 500. Хмарні обчислення.

Види робіт: лекційні заняття, практичні заняття, модульні контрольні роботи, самостійна робота студентів.