Відкритий міжнародний університет розвитку людини «УКРАЇНА»
Перемикач режиму перегляду сайту
Збільшений розмір шрифту Великий розмір шрифту Нормальний розмір шрифту
Чорно-білий В сірих відтінках Синьо-голубий
Нормальний режим
+38-067-406-53-92
Приймальна комісія
відділ оргроботи
+38-067-503-64-52
+38-067-328-28-22
Viber відділу обліку
+38-067-500-68-36
Київ, вул. Львівська, 23 office@uu.ua

Дисципліна: Геологія з основами геоморфології

Кількість годин (кредитів ЄКТС): 90 (3)

 

Мета навчальної дисципліни: отримання знань із геологічної будови, тектонічної структури та рельєфу Землі, геологічних процесів і явищ для розуміння причин впливу їх на формування природоохоронного стану навколишнього природного середовища, а також вирішення питань охорони надр та раціонального використання мінеральних ресурсів.

У процесі вивчення у студента повинно сформуватися цілісне уявлення про геологію як одну з головних природничих наук про Землю, про тісний її зв’язок із рубіжними та іншими науками, про ті процеси та явища природного характеру, вплив яких на довкілля спричиняє зміну екологічної ситуації.

 

Результати навчання за навчальною дисципліною:

- розуміти будову, склад та історію розвитку Землі і земної кори, структурні елементи земної кори, геологічну і геоморфологічну будову України, особливості розміщення на її території родовищ корисних копалин;

- визначати екзогенні й ендогенні геологічні процеси, їх роль у формуванні поверхні Землі;

- установити зв’язок щодо походження, розвитку і генетичних типів рельєфу земної поверхні;

- аналізувати вплив господарської діяльності людини на геологічне середовище, особливості антропогенних відкладень;

- застосовувати геологічні і геоморфологічні методи досліджень;

- пояснювати процеси та явища, які відбуваються в земній корі;

- визначати найбільш розповсюджені гірські породи і мінерали;

- відрізняти й оцінювати роль геологічних та геоморфологічних факторів у формуванні й розвитку екологічних ситуацій, застосовувати геологічні і геоморфологічні методи при проведенні геоекологічних і комплексних екологічних досліджень;

- користуватися геоекологічними, геологічними і геоморфологічними матеріалами і картами при виконанні комплексних еколого-геологічних оцінок природних об’єктів, узагальнень і прогнозів.

 

Зміст дисципліни (тематика):

Тема 1. Загальні відомості про Землю та ендогенні процеси внутрішньої геодинаміки.

Геологія як наука. Геоморфологія – наука про рельєф земної поверхні. Взаємозв’язок геології і геоморфології з іншими науками природничого циклу.

Тема 2. Земля в космічному просторі. Загальні відомості про Землю (форма, розміри, внутрішні та зовнішні оболонки).

Тема 3. Гірські породи та їх генетична класифікація. Основні уявлення про мінерально-сировині ресурси земної кори.

Тема 4. Вік Землі. Поняття абсолютної і відносної геохронології. Принципи побудови геохронологічної і стратиграфічної шкали.

Тема 5. Загальні уявлення про ендогенні геологічні процеси, їх значення у формуванні рельєфу та еколого-геологічних умов.

Тема 6. Основні структурні елементи земної кори. Основні положення тектоніки плит. Орогенні пояси, геосинкліналі та платформи. Зональність рельєфу гірських споруд.

Тема 7. Екзогенні процеси – процеси зовнішньої геодинаміки та їх роль у рельєфоутворенні. Земна кора, її типи, будова та склад.

Тема 8. Геологічна історія земної кори. Тектонічні гіпотези формування рельєфу Землі. Основні етапи геологічної історії земної кори та еволюції біосфери.

Тема 9. Сучасні геолого-геоморфологічні фактори існування живих організмів (у т.ч. людини). Ендогенні, екзогенні та техногенні геодинамічні процеси та їх вплив на еколого-геологічні умови.

Тема 10. Поняття про захист і охорону надр та принципи раціонального використання мінеральних ресурсів.

Тема 11. Методи дослідження та графічного відображення геолого-геоморфологічних умов. Принципи побудови геологічних, структурно-тектонічних, геоморфологічних та інших карт.

Тема 12. Особливості геологічної і геоморфологічної будови України. Мінеральні ресурси України. Закономірності розміщення родовищ корисних копалин на території України.

 

Види робіт: лекції, практичні заняття, самостійне опрацювання матеріалу, виконання індивідуальних завдань, виконання завдань для самоперевірки, виконання модульних контрольних робіт, складання іспиту.