Відкритий міжнародний університет розвитку людини «УКРАЇНА»
Перемикач режиму перегляду сайту
Збільшений розмір шрифту Великий розмір шрифту Нормальний розмір шрифту
Чорно-білий В сірих відтінках Синьо-голубий
Нормальний режим
+38-067-406-53-92
Приймальна комісія
відділ оргроботи
+38-067-503-64-52
+38-067-328-28-22
Viber відділу обліку
+38-067-500-68-36
Київ, вул. Львівська, 23 office@uu.ua

Дисципліна: Глобальні проблеми природокористування

Кількість годин (кредитів ЄКТС): 90 (3)

 

Мета навчальної дисципліни: формування у студентів сучасного економічного мислення та спеціальних знань, спрямованих вирішувати глобальні еколого-економічні проблеми, виходячи з національних і міжнародних інтересів, визначити цілі та поточні пріоритети, обґрунтувати напрямки глобального природокористування з визначенням їх екологічної і соціально-економічної ефективності.

 

Результати навчання за навчальною дисципліною:

- мати уявлення про економічні основи природокористування на глобальному рівні, сутність та зміст понятійного апарату природокористування: глобальні екологічні проблеми, природне середовище, природні умови, природні ресурси, раціональне природокористування;

- усвідомити основи системного підходу в сфері природокористування;

- розуміти теоретичні основи організаційно-економічного механізму природокористування, екологічну політику світу;

- засвоїти міжнародно-правові аспекти регулювання охорони та використання природних ресурсів і об'єктів навколишнього середовища, зокрема щодо міжнародно-правової охорони Світового океану та внутрішніх вод, флори і фауни, біологічного різноманіття; атмосферного повітря, озонового шару та космічного простору;

- застосовувати методи обґрунтування основних напрямків природокористування та механізм міжнародного регулювання у сфері використання, охорони і відтворення природно-ресурсного потенціалу;

- визначити вплив використання природно-ресурсного потенціалу на економічну господарську діяльність і навколишнє середовище, шляхи оздоровлення екологічної обстановки та створення сприятливих умов для життєдіяльності людства.

 

Зміст дисципліни (тематика):

Тема 1.    Сутність глобального природокористування: глобальні екологічні проблеми, природне середовище, природні умови, природні ресурси, раціональне природокористування.

Тема 2.    Основні засади міжнародного права навколишнього середовища. Поняття міжнародного права навколишнього середовища. Міжнародні проблеми, пов'язані з охороною навколишнього середовища.

Тема 3.    Міжнародно-правове регулювання охорони та використання природних ресурсів і об'єктів навколишнього середовища. Міжнародна діяльність у галузі стандартизації навколишнього середовища.

Тема 4.    Економічні аспекти використання природних ресурсів та проблеми забруднення навколишнього природного середовища. Основні концепції природокористування й охорони навколишнього середовища.

Тема 5.    Основи системного підходу в сфері природокористування. Поняття в системі природокористування. Види систем, їх класифікація. Природні системи як об'єкт управління. Ієрархія природних систем: біосфера, гідросфера, атмосфера, літосфера. Поняття ноосфери в розумінні В.І. Вернадського.

Тема 6.    Розвиток продуктивних сил та антропогенний вплив на навколишнє середовище. Основні системні закони і закономірності взаємодії суспільства і природи.

Тема 7.    Природні фактори і соціально-економічний розвиток. Природний капітал, його функції та ефективність використання.

Тема 8.    Ресурсозбереження як екологічно орієнтована діяльність. Екологізація економіки.

Тема 9.    Природно-ресурсний потенціал. Природно-ресурсний потенціал як фактор соціально-економічного розвитку. Класифікація природних ресурсів. Проблеми відтворення природних ресурсів.

Тема 10.     Концепція сталого (збалансованого) розвитку та принципи її реалізації. Становлення концепції сталого розвитку України. Міжнародне співробітництво в області охорони довкілля.

 

Види робіт: лекції, практичні заняття, самостійне опрацювання матеріалу, виконання індивідуальних завдань, виконання завдань для самоперевірки, виконання модульних контрольних робіт, складання заліку.