Дисципліна: Інформаційні технології в галузі (Екологія)

Кількість годин (кредитів ЄКТС): (90) 3

Мета навчальної дисципліни: ознайомити студентів із основними технологічними та інформаційними засобами в екології та суміжних дисциплінах, роботою з різноманітними базами даних, засобами збору, статистичної обробки, оформлення та презентації результатів наукових досліджень, ГІС-технологій.

Результати навчання за навчальною дисципліною:

- принципи роботи з основними пошуковими системами, засобами пошуку наукової інформації та науковими базами даних;

- основи статистичної обробки екологічних даних, природокористування, моніторингу довкілля та програми їх автоматичної обробки;

- теоретичні засади функціонування геоінформаційних систем та можливості застосування в екологічних дослідженнях;

- геоінформаційний аналіз і його застосування в екології;

- поняття про ГІС, класифікацію геоінформаційних систем;

- структуру ГІС, її функції та можливості застосування в екологічних дослідженнях.

- працювати з основними технічними засобами пакету програм Microsoft Office – Microsoft Word, Microsoft Excel, Microsoft PowerPoint, ArcGis та їх сучасними аналогами;

- обробляти комплексну екологічну інформацію;

- створювати бази даних картування, кадастрування ландшафтів, різних типів природокористування (землекористування, лісокористування, надрокористування, біологічного різноманіття та ін.);

- створювати презентації наукових досліджень та їх представлення в наукових виданнях різного рангу;

- вишукувати в мережі Internet достовірну наукову інформацію з використанням науково-метричних баз даних із природокористування та суміжних дисциплін;

- створювати базу екологічних даних та управляти нею;

- оформляти інформацію з дотриманням сучасних наукових вимог засобами відповідних програм;

- працювати з таблицями та графічним матеріалом із використанням засобів Microsoft Excel та Adobe Photoshop;

- проводити статистичну обробку наукових даних засобами Microsoft Excel і Statistica та створювати на їх основі графічний матеріал;

- обирати методи і засоби введення даних у цифрових і графічних форматах;

- визначати картографічний простір і структуру створюваного зображення;

- засвоювати загальні принципи технологій створення цифрових карт.

Тема 1.           Фундаментальні основи збору екологічної інформації.

Тема 2.           Принципи організації та функціонування наукових баз даних та пошук інформації в мережі за всіма напрямками природокористування.

Тема 3.           Формування бази даних та робота з нею.

Тема 4.           Основи роботи в програмі Microsoft Word. Робота з таблицями засобами Microsoft Excel.

Тема 5.           Статистична обробка даних засобами Microsoft Excel та Statistica.

Тема 6.           Загальні принципи організації та функціонування ГІС. Дані в геоінформаційних системах. Внесення та представлення даних.

Тема 7.           Прикладне застосування ГІС. Картографування та кадастрування екологічних даних. Аналіз даних в ГІС. Картометричні операції в ГІС.

Тема 8.           Підготовка та формування презентацій.

Тема 9.           Обробка графічного матеріалу за допомогою програми Adobe Photoshop.

Тема 10.       Оформлення наукових матеріалів відповідно до вимог наукового світу.

Види робіт: лекції, практичні заняття, самостійне опрацювання матеріалу, виконання індивідуальних завдань, виконання завдань для самоперевірки, виконання модульних контрольних робіт, складання заліку.