Дисципліна: Книжкові та електронні видання (типологія видань)

Мета навчальної дисципліни: надання студентам необхідних теоретичних основ, методичних рекомендацій і практичних навичок щодо вивчення принципів створення книжкових та електронних видань, методів і технологій їх проектування.

Завдання навчальної дисципліни:

- вивчити теоретико-методологічні засади редакторської підготовки книжкових видань;

- ознайомитися із сучасними концепціями друкованих, електронних, мультимедійних книжкових видань;

- здобути практичні навички організації проектів та редакторської підготовки книжкових видань різних видів.

Результати навчання за навчальною дисципліною:

- теоретичні підстави розробки та корекції концепцій книжкових видань різних видів;

- критерії оцінки культури книжки, підстави розрізнення якісної редакційно-видавничої підготовки від неякісної;

- особливості редагування текстів книжкових видань різних видів;

- основні тенденції розвитку книжкового ринку в Україні і світі;

- змістову та матеріальну конструкцію книжок різних видів;

- видавничі стандарти та правила їх застосування щодо книжкової продукції;

- функціональні обов’язки працівників книжкових видавництв та редакцій;

- сучасну мережу розповсюдження книжкових видань, нові моделі дистрибуції видань у цифровому середовищі;

- термінологію та класифікацію електронних видань;

- основні вимоги до структурної побудови електронного видання;

- різновиди технологій створення електронних видань;

- специфіку реалізації технологічних етапів (проектування, комп’ютерна підтримка та виготовлення) створення електронних видань;

- інструментальні середовища розробки електронних видань;

- особливості здійснення експертизи електронних видань.

уміти:

- застосовувати основні положення законодавчих актів щодо книжкової справи у своїй практичній діяльності;

- аналізувати книжкову продукцію за тематичними, типологічними критеріями;

- застосовувати видавничі стандарти при підготовці книжкових видань до друку;

- проводити дослідження книжкового сегменту видавничого ринку;

- розробляти та оновлювати концепції книжкових видань з огляду на ситуацію на ринку та його актуальні тренди;

- обґрунтовано оцінювати рівень культури авторських текстів;

- обґрунтовано оцінювати якість поліграфічного виконання замовлення на підставі відповідності продукції нормативним документам;

- редагувати книжкові тексти різних видів;

- проектувати структуру електронного видання;

- розробляти структурні, функціональні та технологічні схеми у процесі проектування електронного видання;

- формулювати вимоги до користувальницького інтерфейсу;

- розробляти ескізи типових сторінок електронного видання;

- обирати доцільну технологію розробки електронного видання;

- обґрунтовувати вибір програмного забезпечення, що буде використовуватися для його виготовлення;

- створювати автономні електронні видання різного ступеня складності;

- створювати та використовувати скрипти;

- налаштовувати параметри захисту електронних видань;

- тестувати та усувати помилки в роботі електронного видання.

Зміст дисципліни (тематика).

Типологія книжкових видань. Структура книжкового видання: загальна характеристика. Сутність і завдання роботи редактора книжкових видань. Редакторський аналіз книжкового видання. Композиція книжкового видання. Робота редактора над фактичним матеріалом. Мовностилістичне редагування текстів. Редакторська підготовка таблиць, ілюстрацій, цифрового матеріалу та додаткових текстів у книжкових виданнях різних видів. Робота редактора над вступною, прикінцевою та службовою частинами книги.

Створення редакції, визначення структури майбутнього книжкового видання. Редакторський аналіз авторського оригіналу. Макетування та верстання книжкового видання. Вичитування, зчитування, коректура. оформлення службової частини книжкового видання. Підготовка художнього оформлення видання. Промоція новинки книгодруку.

Історія виникнення електронних видань та їх місце у сучасній медіа-індустрії. Поняття та основні характеристики та формати електронних видань. Типологічна характеристика електронних видань. Сфера застосування електронних видань. Сучасний стан, тенденції, проблеми та перспективи електронного книговидання в Україні та за кордоном.

Компоненти, жанрова палітра та принципи створення електронного видання. Функціонал та склад електронних видань. Підходи, моделі й етапи проектування електронних видань.

Технології створення електронних видань. Робота над проектом електронного видання.

Характеристики та інструментарій системи Jooml. Наповнення сайту контентом. Створення та редагування матеріалів, опублікованих у системі Joomla. Практика використання системи Joomla. Презентація студентських проектів електронних видань, підготовлених у системі Joomla. Рецензування студентських проектів електронних видань.

Види робіт: творчі завдання, письмова робота (тест), реферат.