Відкритий міжнародний університет розвитку людини «УКРАЇНА»
Перемикач режиму перегляду сайту
Збільшений розмір шрифту Великий розмір шрифту Нормальний розмір шрифту
Чорно-білий В сірих відтінках Синьо-голубий
Нормальний режим
+38-067-406-53-92
Приймальна комісія
відділ оргроботи
+38-067-503-64-52
+38-067-328-28-22
Viber відділу обліку
+38-067-500-68-36
Київ, вул. Львівська, 23 office@uu.ua

Дисципліна: Основи спортивної фармакології та допінг-контролю у спорті

Кількість годин (кредитів ЄКТС): 150 (4)

 

Мета навчальної дисципліни: сформувати у студентів знання із загальної фармакології, клінічної фармакології, фармакології спорту, оскільки оздоровча корекція ґрунтується на знаннях із фармакотерапії як основному способі лікування, знання фармакології спорту необхідне для лікування різних патологічних станів при заняттях спортом, підвищення спортивної працездатності в різні періоди спортивної діяльності за допомогою фармакологічних засобів.

 

Результати навчання за навчальною дисципліною:

знати:

-         термінологію, основні поняття і визначення курсу;

-         основні поняття фармакології: лікарська форма, лікарський засіб, терапевтична доза, особливості дії препаратів через різні шляхи введення в організм, побічну дію лікарських засобів;

-         загальні закономірності фармакодинаміки і фармакокінетики;

-         основні класи фармакологічних препаратів;

-         основні групи фармакологічних препаратів, що застосовуються у спорті;

-         основні принципи організації фармакологічного забезпечення напруженої м'язової діяльності;

-         класифікацію фармакологічних препаратів, що застосовуються у спорті;

-         заборонені фармакологічні препарати і заборонені методи, застосовувані у спорті вищих досягнень з метою підвищення працездатності;

-         механізми фармакологічної дії препаратів, що відносяться до розряду допінгових засобів;

-         побічні явища допінгів;

-         організацію проведення і принципи антидопінгового контролю;

-         фармакологічну корекцію синдромів перенапруги і больових синдромів при заняттях спортом;

-         фармакологічне забезпечення спортсменів у різні періоди їхнього спортивної діяльності;

-         особливості прискорення і підвищення рівня адаптації в надзвичайних умовах тренування і змагань (середньогір’я, вологий та жаркий клімат, різка зміна часового поясу і як наслідок – виникнення стану гострого десинхронозу та ін.);

-         поняття допінгу і контроль за його застосуванням.

 

вміти:

-         здійснювати медико-біологічний контроль стану організму;

-         використовувати знання про фармакологічні засоби для корекції порушень при патологічних станах та отриманих при значних фізичних навантаженнях;

-         ефективно використовувати фармакологічні препарати з урахуванням завдань різних етапів річного циклу підготовки спортсменів;

-         застосовувати фармакологічні засоби для корекції окремих станів у спортивній практиці;

-         грамотно застосовувати фармакологічні препарати з урахуванням рівня кваліфікації спортсмена, його індивідуальних особливостей, енерговитрат спортсмена та ін.

 

Зміст дисципліни (тематика):

Змістовий модуль 1. Фармакологія.

Тема 1. Введення в загальну фармакологію. Предмет і завдання фармакології. Основні розділи фармакології.

Тема 2. Фармакокінетика і фармакодинаміка. Види дії ліків, принципи дозування, ускладнення при фармакотерапії.

Тема 3. Класифікація фармакологічних засобів. Основні лікарські засоби. Номенклатура лікарських засобів, принципи класифікації. Міжнародні та фірмові назви лікарських засобів.

Тема 4. Фармакологічні препарати спорту та їх своєчасне застосування. Препарати спорту: актопротектори, антигіпоксанти, антиоксиданти, адаптогени, енергизатори, імунокоректори, вітаміни, кофактори, амінокислотні і білкові препарати, стимулятори кровотворення, ноотропні засоби.

Тема 5. Фармакологічні засоби, здатні підвищувати фізичну працездатність. Управління працездатністю. Фізіологічні основи працездатності спортсмена. Розлад метаболізму при великих фізичних навантаженнях. Зони і механізми енергозабезпечення м'язової діяльності. Фармозабезпечення по зонах працездатності.

Тема 6. Фармакологія етапів підготовки спортсменів: підготовчого, передзмагального, змагального, відновного. Основні завдання підготовчого і передзмагального періодів. Групи фармакологічних препаратів, рекомендовані до застосування в дані періоди спортивної діяльності, особливості їх дозувань. Основні завдання змагального та відновного періодів. Групи фармакологічних препаратів, рекомендовані до застосування в дані періоди спортивної діяльності, особливості їх дозувань.

Тема 7. Корекція окремих станів у спорті. Основні синдроми порушення діяльності систем і органів: перенапруження центральної нервової системи, перенапруження серцево-судинної системи, перенапруження печінки (печінково-больовий синдром), перенапруження нервово-м'язового апарату (м'язово-больовий синдром). Клінічна характеристика синдромів, фармакологічна корекція.

Тема 8. Фармакологічне забезпечення за видами спорту. Особливості метаболізму у видах спорту. Добові потреби у вітамінах і амінокислотах спортсменів різної спеціалізації. Особливості застосування вітамінних препаратів. Токсичні ефекти передозувань.

 

Змістовий модуль 2. Допінг.

Тема 9. Допінг. Допінговий контроль. Правові аспекти Контроль за використанням допінгу в спорті (Медична комісія МОК). Завдання, об’єкти і методи допінг-контролю. Організація і проведення допінг-контролю. Антидопінгова конвенція Ради Європи. Антидопінгові лабораторії: завдання і функції. Медичний кодекс МОК. Поняття допінгу. Основні положення медичного кодексу МОК. Наказ про антидопінговий контроль в Україні та позазмагальне тестування спортсменів. Класичний регламент допінгового контролю.

Тема 10. Допінги та причини їх заборони. Допінги як лікарські засоби. Визначення поняття «допінг». Групи допінгів: екзогенні, ендогенні. Проблеми боротьби з допінгами в різних видах спорту. Гострі отруєння допінгами. Фальсифіковані допінги і наслідки їх уживання.

Тема 11. Заборонені методи і класи препаратів у спортивній практиці. Стимулятори; перелік заборонених та обмежених для використання препаратів. Наркотики; перелік препаратів; механізми дії на організм; дозволені для використання препарати. Анаболічні стероїди: анаболічні андрогенні стероїди і бета-2 агоністи; обмеження рівня тестостерону; виведення стероїдів із організму. Діуретики: механізм дії та причини заборони. Пептидні та глікопротеїнові гормони, їх аналоги; хоріальний гонадотропін; кортікотропін; гормон росту (соматотропін); відповідні рілізінг-фактори. Еротропоіетин. Використання в медичній практиці і спорті. Методи виявлення. Заборонені методи: кров’яний допінг; фармакологічна, хімічна та фізична маніпуляції. Класи лікарських засобів, що підлягають деяким обмеженням: алкоголь, маріхуана, засоби локальної анестезії, кортикостероїди, бета-блокатори.

Тема 12 Недопінгові фармакологічні засоби. Адаптогени як перспективні біологічно активні речовини. Дія на організм спортсменів. Різновиди адаптогенних препаратів. Препарати пластичної й енергетичної дії. Ноотропи. Антиоксиданти й антигіпоксичні препарати. Імуномодулятори. Вітамінні та біологічно активні добавки в харчуванні спортсменів.

 

Види робіт: лекції, практичні заняття, модульні контрольні роботи, курсова робота, індивідуальні роботи студентів із викладачем, самостійна робота студентів, консультації, підготовка до екзамену, екзамен.