Відкритий міжнародний університет розвитку людини «УКРАЇНА»
Перемикач режиму перегляду сайту
Збільшений розмір шрифту Великий розмір шрифту Нормальний розмір шрифту
Чорно-білий В сірих відтінках Синьо-голубий
Нормальний режим
+38-067-406-53-92
Приймальна комісія
відділ оргроботи
+38-067-503-64-52
+38-067-328-28-22
Viber відділу обліку
+38-067-500-68-36
Київ, вул. Львівська, 23 office@uu.ua

Дисципліна: Теорія та історія видавничої справи та редагування

Кількість годин (кредитів ЄКТС): 120 (4)

 

Мета навчальної дисципліни: освоєння магістром комплексу теоретичних знань з науки про видавничу справу та редагування; опрацювання наявної літератури з наукової періодизації історії видавничої справи та редагування; пошук, вивчення та нагромадження нових матеріалів і джерел щодо діяльності редакційно-видавничих осередків та окремих персоналій у ретроспективі.

 

Завдання навчальної дисципліни: узагальнення і систематизація знань українських і зарубіжних дослідників із різних складових науки про видавничу справу та редагування.

 

Об’єктом навчальної дисципліни є наукові концепції та теоретичні напрацювання українських і зарубіжних дослідників щодо теоретико-методологічних аспектів видавничої справи та редагування як науки.

 

Предметом навчальної дисципліни є видавнича справа та редагування як вид суспільної діяльності в історичному розрізі та конкретному суспільно-політичному середовищі.

 

Результати навчання за дисципліною:

знати:

- теоретико-методологічні та термінознавчі аспекти редакційно-видавничої справи;

- багатоаспектність редагування та змістове наповнення поняття;

- підходи українських і зарубіжних дослідників до тлумачення поняття редагування та його видів;

- методичні та технологічні аспекти редагування;

- наукову періодизацію історії розвитку видавничої справи та редагування;

- не введені ще до наукового обігу акти щодо діяльності окремих редакційно-видавничих осередків та знакових персоналій у редакційно-видавничій справі.

 

вміти:

- вільно орієнтуватися в теоретико-методологічних та термінознавчих аспектах редакційно-видавничої справи;

- професійно оперувати базовими поняттями і термінами, що визначають сутність теорії видавничої справи та редагування;

- ефективно застосовувати в науковій діяльності різні підходи українських і зарубіжних дослідників до тлумачення поняття редагування та його видів, а також щодо методичних та технологічних аспектів редагування;

- використовувати досвід кращих попередників фаху в структуруванні та редагуванні сучасних видань;

- втілювати нереалізовані творчі напрацювання попередників у своїх реальних видавничих програмах;

- узагальнювати й оприлюднювати у своїй діяльності найцікавіші пізнавальні й повчальні факти з історії видавничої справи та редагування;

- самостійно й результативно проводити бібліографічний пошук необхідних видань у бібліотечній та електронній базах даних.

 

Зміст дисципліни (тематика):

Теорія та історія видавничої справи: теоретико-методологічні аспекти. Видавнича справа та редагування: термінознавчі аспекти. Багатоаспектність редагування та змістове наповнення поняття. Види редагування: порівняльний аналіз підходів українських і зарубіжних дослідників. Проблематика з теорії та історії видавничої справи і редагування на сторінках сучасних українських та зарубіжних фахових періодичних видань. Специфіка опрацювання наукових текстів, пошуку, відбору та аналізу матеріалу на прикладі своєї майбутньої магістерської роботи. Редакторські професії в умовах глобалізації інформаційних процесів у суспільстві та вимоги роботодавців до претендентів на редакторські посади. Редактор-видавець і культура сучасного видання. Дисертаційні дослідження за науковою спеціальністю 27.00.05 «Теорія та історія видавничої справи і редагування» в Україні: проблемно-тематичний аспект. Дослідження з проблем теорії та історії видавничої справи і редагування» за кордоном: проблемно-тематичний аспект. Проблематика з теорії та історії видавничої справи і редагування на сторінках зарубіжних фахових періодичних видань. Історія видавничої справи та редагування як наука: методологічні засади, історіографія та джерельна база. Періодичні фахові видання з видавничої справи та редагування як джерело вивчення історії фаху. Становлення та основні етапи розвитку української школи редагування: ретроспектива. Наукові, науково-дослідницькі та просвітницькі інституції в Україні та діаспорі і їхня роль у ствердженні та захисті об‘єктивної історії української видавничої справи. Українські фахові періодичні часописи минулого («Книгарь», «Бібліологічні вісті», «Радянська книга», «Книга») як джерело вивчення теорії та історії видавничої справи. Українські фахові періодичні часописи сучасності («Друкарство», «Палітра друку», «Книжковий огляд», «Книжковий огляд плюс», «Книжник ревю») як джерело вивчення теорії та історії видавничої справи. Репертуар досліджень про українську рукописну книгу: автура, проблематика. Видатні українські редактори початку ХХ ст. та значення їх досвіду для сучасного редактора-видавця.

 

Види робіт: доповідь, реферат.