Відкритий міжнародний університет розвитку людини «УКРАЇНА»
Перемикач режиму перегляду сайту
Збільшений розмір шрифту Великий розмір шрифту Нормальний розмір шрифту
Чорно-білий В сірих відтінках Синьо-голубий
Нормальний режим
+38-067-406-53-92
Приймальна комісія
відділ оргроботи
+38-067-503-64-52
+38-067-328-28-22
Viber відділу обліку
+38-067-500-68-36
Київ, вул. Львівська, 23 office@uu.ua

Дисципліна: Загальна біологія

Кількість годин (кредитів ЄКТС): 120 (4)

 

Мета навчальної дисципліни: формування у студентів фундаментальних уявлень про рівні організації живої матерії, живі організми, особливості їх функціонування, походження, розвиток, різноманіття та систематику в умовах впливу різних екологічних чинників на організми та на їх середовище.

 

Результати навчання за навчальною дисципліною:

- розуміти ознаки та рівні організації живої матерії;

- мати уявлення про царства живої природи, різноманітність живих організмів (прокаріоти, протоктісти, гриби, рослини, тварини), клітинні та неклітинні форми життя, будову та функції прокаріотичних й еукаріотичних клітин, хімічні компоненти живого, морфологічну та хімічну організацію клітин, особливості обміну речовин і перетворення енергії в клітині, морфофункціональні особливості ознак живих організмів (ріст та розвиток, транспорт, координація, рух, гомеостаз, виділення, розмноження), типи розмноження та особливості розвитку живих організмів в онто- та філогенезі, основні закономірності спадковості та мінливості організмів, передачу генетичного матеріалу, популяційну генетику, загальні положення еволюційного вчення, типи доборів, механізми видоутворення та еволюційного процесу, різноманіття тваринного та рослинного світу, біологічні та екологічні особливості організмів, екологічні групи тварин і рослин, а також їх життєві форми, реакції живих організмів на вплив факторів навколишнього середовища;

- досліджувати організми на мікроскопічному та макроскопічному рівнях;

- проводити експерименти в природних та лабораторних умовах;

- визначати видову належність живих об’єктів за зовнішніми ознаками, за життєвими проявами та за допомогою визначників;

- виготовляти біологічні препарати, а також навчальні та наукові колекції;

- аналізувати та оцінювати вплив екологічних факторів на живі організми;

- здійснювати моніторинг за станом організмів на різних рівнях їх організації;

- аналізувати причини та наслідки еволюційних змін, що стосуються організмів, популяцій, екосистем та біосфери;

- оцінювати динаміку видового різноманіття організмів в біоценозах.

 

Зміст дисципліни (тематика):

Тема 1.       Біологія – наука про живу природу. Предмет і завдання. Ознаки та рівні організації живої матерії. Класифікація живих організмів (таксономія, номенклатура).

Тема 2.       Організмовий рівень організації живої матерії. Різноманітність живих організмів. Основні царства живої природи. Прокаріоти, еукаріоти. Прокаріоти. Характерні ознаки, особливості будови та розмноження бактерій. Екологічна роль та господарське значення. Віруси. Будова, функціонування та класифікація вірусів за типами, формою та розмірами. Вірусна інфекція, її наслідки та імунітет.

Тема 3.       Царство гриби. Нижчі та вищі гриби. Систематика та характерні ознаки грибів. Особливості будови та розмноження. Екологічна роль та господарське значення. Ботаніка з основами екології рослин Царство рослини (водорості, вищі рослини). Систематика. Мохи, плауни, хвощі, папороті, голонасінні та покритонасінні: морфологічні, анатомічні, фізіологічні та екологічні особливості.

Тема 4.       Зоологія з основами екології тварин. Царство тварин (найпростіші або одноклітинні та багатоклітинні). Еволюційні тенденції. Нижчі безхребетні. Систематика. Типи: найпростіші, губки, кишковопорожнинні, плоскі та круглі черви: особливості будови, розмноження та розповсюдження. Екологічне, медичне та господарське значення. Вищі безхребетні. Систематика. Типи: Кільчасті черви, молюски, членистоногі (ракоподібні, павукоподібні, комахи): морфологічні, анатомічні, фізіологічні та екологічні особливості. Господарське значення. Хребетні. Систематика. Круглороті, хрящові та кісткові риби, амфібії, рептилії, птахи та ссавці: будова, фізіологія, поведінка, розповсюдження. Екологічна роль та господарське значення.

Тема 5.       Екологія тварин. Екологія рослин. Адаптації.

Тема 6.       Екологічна роль та господарське значення. Еволюція і різноманіття рослинного та тваринного світу.

Тема 7.       Анатомія та фізіологія людини. Тканини, органи та системи органів. Фізіологічні функції та їх регулювання. Вплив екологічних факторів навколишнього середовища на людину та адаптація до них.

Тема 8.       Хімічний склад живої речовини. Ферменти.

Тема 9.       Клітина як структурна та функціональна одиниця живих організмів. Організація і будова прокаріотичних та еукаріотичних клітин. Неклітинні форми життя.

Тема 10.   Використання енергії живими системами. Поняття гомеостазу. Обмін речовин та перетворення енергії у клітинах автотрофів, гетеротрофів та хемотрофів. Процеси окислювального та фотосинтетичного фосфорилювання. Вплив факторів навколишнього середовища на процеси фотосинтезу. Клітинне дихання та характеристика біологічного окиснювання.

Тема 11.   Безперервність життя. Основи спадковості та мінливості організмів. Молекулярні основи спадковості. Геноми прокаріотів, еукаріотів та генетичний код. Регуляція експресії генів. Будова і структура хромосом. Мутації та мутагенез. Системи репарації ДНК. Генотип і довкілля. Закони класичної (менделівської) генетики. Хромосомна теорія спадковості. Генетика та еволюція. Генетика статі. Методи медичної генетики. Генетика та селекція рослин, тварин і мікроорганізмів та їх господарське значення.

Тема 12.   Закономірності розмноження та розвитку організмів. Статеве і нестатеве розмноження. Спадкова інформація та функції ДНК (реплікація, біорегуляція синтезу білків та процесів клітинної диференціації). Клітинний цикл. Амітоз, мітоз, мейоз їх стадії та біологічне значення. Гаметогенез у рослинних і тваринних організмах. Онтогенез організмів у різних екологічних умовах.

Тема 13.   Організми і навколишнє середовище. Екологія. Аутекологія, демекологія, синекологія, біоценологія, біогеоценологія, біосферологія.

Тема 14.   Основи еволюційної теорії. Фактори еволюції та форми природного добору біологічних видів. Мікроеволюція та макроеволюція як процеси формування виду. Механізм адаптивних реакцій організмів та біологічних систем до умов навколишнього середовища.

 

Види робіт: лекції, практичні заняття, самостійне опрацювання матеріалу, виконання індивідуальних завдань, виконання завдань для самоперевірки, виконання модульних контрольних робіт, складання іспиту.